- Deja Vinšek
- Jul 27, 2023
- 3 min read
Projektna dokumentacija in izbira projektanta sta ključna koraka pri načrtovanju hiše. Oba sta pomembna za uspešno in učinkovito izdelavo. Za pridobitev dovoljenj in gradnjo hiše morate skleniti pisno pogodbo s projektantom. Ta vam izdela in izvede projekt, ki je sestavljen iz treh faz:
Projektno dokumentacijo za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD).
Projektno dokumentacijo za izvedbo gradnje (PZI).
Projektno dokumentacijo izvedenih del (PID).
Torej za izdelavo hiše izberete projektanta in z njim sklenite pogodbo, s katero vam so spremljal celotno pot - od izdelave projektne dokumentacije, pridobivanja mnenj pristojnih mnenj dajalcev in gradbenega dovoljenja, do prijave začetka gradnje in izvedbe del ter pridobitve uporabnega dovoljenja. Priporočljivo je, da ga pooblastite za pridobivanje dovoljenj, vključno z oddajanjem vlog in morebitnim dopolnjevanjem, saj bo lahko na podlagi izkušenj učinkoviteje komuniciral v upravnih postopkih.
IZBIRA PROJEKTANTA
Pri izbiri projektanta je pomembno upoštevati njegove predhodne reference, potrebno je vedeti koliko izkušenj ima, kako sodeluje in komunicira s stranko, ali je strokoven na svojem področju, priporočljivo je preveriti certifikate in seveda ceno za njegovo storitev.

Reference potencialnih projektantov lahko poiščete na spletu, na njihovi spletni strani, lahko si ogledate tudi obstoječe objekte. Nato ocenite kakovost njihovega dela. Preveriti je potrebno strokovno izobrazbo, certifikate in izkušnje projektanta ter njegovo sposobnost za izvajanje projekta. Razmislite o tem, ali je projektant specializiran za vaš tip projekta oziroma hiše. Nekateri projektanti so bolj usmerjeni v gradbeništvo, drugi v arhitekturo in oblikovanje. Pomembno je, da projektant dobro komunicira in je pripravljen sodelovati z vami ter upoštevati vaše potrebe in želje glede projekta. Dober projektant vam bo projektno nalogo tudi pomagal dopolniti, saj se s tem lahko še pred pričetkom dela prepreči pojav marsikaterih nesporazumov, kar pripomore k ohranjanju časovne komponente projekta in stroškov. Preverite, ali se stroški storitev projektanta ujemajo s proračunom vašega doma. Smiselno je pridobiti več ponudb, jih proučiti in nato izbrati najbolj primernega kandidata za vaš projekt.
PROJEKTNA DOKUMENTACIJA
Izdelavo celotne projektne dokumentacije lahko naročite pri enemu projektantu ali pa ločeno. Če želite skleniti pogodbo le z enim projektantom, ki bo zadolžen za vključitev vseh ustreznih strok, naj bodo poleg vodje projekta v projektantski pogodbi poimensko navedeni tudi vsi pooblaščeni arhitekti in inženirji (najmanj gradbene, strojne, elektro stroke in požarne varnosti), ki bodo izdelovali projektno dokumentacijo. Priporočljivo je tudi, da se vsi strokovnjaki vključijo v projektiranje v zgodnejši fazi že pred PZI. Na ta način lahko pridejo do ustreznejše rešitve na področju vseh strok, to naj kasneje tudi potrdijo s podpisi vsakega posameznega projektanta.

Projektna dokumentacija za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD) je namenjena pridobitvi mnenj in gradbenega dovoljenja ter vsebuje tiste podatke, na podlagi katerih se pristojni mnenjedajalec opredeli glede skladnosti DGD s predpisi z njegove pristojnosti, upravni organ pa odloči o izpolnjevanju pogojev za izdajo gradbenega dovoljenja. Izdela se kot zbirni prikaz z obrazci, tehničnim poročilom, lokacijskimi prikazi in tehničnimi prikazi, ki ustrezajo prostorskim aktom.
Projektna dokumentacija za izvedbo gradnje (PZI) se izdela po pridobitvi gradbenega dovoljenja in je podlaga za zakoličenje objekta in izvedbo gradnje. Projektna dokumentacije za izvedbo dopušča manjša odstopanja od gradbenega dovoljenja, vsebuje pa zbirni načrt in načrte ter priloge. V projektu PZI vsi pooblaščeni inženirji in pooblaščeni arhitekti izdelajo svoje načrte, katerih z računi in analizami dokažejo vse potrebne bistvene zahteve objektov in pripravijo dokumentacijo na osnovi katere se lahko prične gradnja. PZI je obvezna priloga k prijavi gradnje. Prijava gradnje pa je pogoj za začetek gradnje objekta.
Projektna dokumentacija izvedenih del (PID) je namenjena pridobitvi uporabnega dovoljenja, ter uporabi in vzdrževanju objekta. Prikazuje odstopanja od DGD ter od PZI, ki je bila priložena k prijavi začetka gradnje. Vsebuje zbirni načrt in načrte. Načrtov ni treba prilagati, če med gradnjo ni prišlo do odstopanj od PZI.
Comments